Konserter

konsert

UPCOMING SHOWS 2014
-------------------------------------------------------

EASY OCTOBER (SOLO) @ SCOTLAND, UK
------------------------------------------------
04.14 @ The Eagle, Inverness, UK
04.17 @ TBA, Stornoway, UK

04.18 - Varg @ C60, Mortens, Uddevalla

THE SHY LIPS @ EUROPE
------------------------------------------------
04.15 @ Kulturpalast, Hannover, DE
04.16 @ Hasenschaukel, Hamburg, DE
04.17 @ Prinz Willy, Kiel, DE
04.18 @ Klub Kravin, Krupka, CZ
04.19 @ Bazina Club, Prag, CZ
04.20 @ Roham Bar, Budapest, HU
04.21 @ Shelter, Wien, AT
04.24 @ Wakmusik, Graz, AT
04.25 @ Cord Club, Munchen, DE
04.26 @ Shamrock Pub, Goetzenbruck, FR
04.30 @ La Lata de Bombillas, Zaragoza
05.01 @ La Traingu, Bilbao
05.02 @ Zona Rock, Huesca
05.03 @ Salu Cau, Tarragona
05.04 @ Zoo Bar, Barcelona, ES
05.06 @ L’Ubu, Perpignan, FR
05.08 @ Ondergronds, Leewarden, NL

KULTURUNGDOM @ PORTUGAL
------------------------------------------------
04.23 - Vengha @ WMB, Barroselas, PT
04.24 - Vengha @ SWR, Barroselas, PT
04.25 - Vengha @ Side B, Lisboa, PT

MOMEND, EE @ Dinkytown
------------------------------------------------
04.29 @ Bohusläns Museum, Uddevalla
04.30 @ Mejeriet, Trollhättan
05.01 @ Café Mic, Vänersborg
05.02 @ Nolbygårds Ekobageri, Alingsås
05.03 @ Bengans, Göteborg

-------------------------------------------------------
PREVIOUS SHOWS 2014

EASY OCTOBER @ EUROPE
------------------------------------------------
01.09 @ Falkendom, Bielefeld, DE
01.10 @ Eule, Münster, DE
01.11 @ Die Wohngemeinschaft, Köln, DE
01.12 @ Pools, Göttingen, DE
01.13 @ Bedroom Disco, Darmstadt, DE
01.14 @ Schon Schön, Mainz, DE
01.15 @ KafiFuerDich, Zürich, CH
01.16 @ ISC, Bern, CH
01.17 @ Galavnik, Zug, CH
01.18 @ Paula Will Tanzen, Schwäbisch Hall, DE
01.19 @ Sparte 4, Saarbrücken, DE
01.20 @ White Rabbit, Freiburg, DE
01.21 @ Beatpol, Dresden, DE
01.22 @ You Are Awesome, Bremen, DE
01.23 @ Pony Bar, Hamburg, DE

02.01 - The Tapes @ Klubb Ba’Rock, Lindesberg

03.14 - Dystra Li @ O’Learys, Falköping

DORENA @ SPRING TOUR ’14
------------------------------------------------
04.05 @ Sticky Fingers, Göteborg
04.08 @ Broder Tuck, Stockholm
04.10 @ Kodu Baar, Tallinn, EE
04.11 @ ETV, Tallinn
04.11 @ Buss, Pärnu, EE
04.12 @ Bar I Love You, LV

 

-------------------------------------------------------
PREVIOUS SHOWS 2013
-------------------------------------------------------

01.05 - Bottlecap @ Klubb X, Falköping
01.30 - Bernard et Bianca @ Trapper Bar, Avesta
01.31 - Bernard et Bianca @ Café 44, Stockholm
02.01 - Bernard et Bianca @ Café Peace and Love, Borlänge
02.02 - Bernard et Bianca @ Hillstreet, Lindesberg

02.22 - The Stomping Academy + DITU, NO @ Sticky Fingers, Göteborg

03.06 - Contra @ Trapper Bar, Avesta
03.07 - Contra @ Wilmas Musikpub, Arvika
03.08 - Contra @ Café Peace and Love, Borlänge
03.09 - Contra @ Hillstreet, Lindesberg

03.08 - The Stomping Academy + DITU, NO @ Parkteatret, Oslo, NO
03.09 - The Stomping Academy + DITU, NO @ Studentersamfunnet, Fredrikstad, NO

03.13 - Johan Lööw & Impulserna @ Trapper Bar, Avesta
03.14 - Johan Lööw & Impulserna @ Wilmas Musikpub, Arvika
03.15 - Johan Lööw & Impulserna @ Café Peace and Love, Borlänge
03.16 - Johan Lööw & Impulserna @ Musikcafé, Kopparberg

03.28 - Loca, HU @ Idrottscaféet, Alingsås
03.28 - Loca, HU @ Dinkytown, Mejeriet, Trollhättan
03.29 - Loca, HU @ Dinkytown, Café Mic, Vänersborg
03.30 - Loca, HU @ Göteborg Balkan Festival, Musikens Hus, Göteborg

04.05 - Bernard et Bianca, Julia Roempke, Peter Netskar @ Nyeport, Skövde
04.06 - Bottlecap @ Sunkträsket, Gislaved
04.20 - Aggrenation @ Staunchfest, Göteborg

04.25 - Aggrenation @ Parqe, Caldos de Rainha, PT
04.26 - Aggrenation @ Side B, Benavente, PT
04.27 - Aggrenation @ SWR Metalfest, Barroselas, PT
04.28 - Aggrenation @ Metalpoint, Porto, PT

04.26 - Science of Demise @ Side B, Benavente, PT
04.27 - Science of Demise @ SWR Metalest, Barroselas, PT

BOTTLECAP - BIRTH OF THE COOL, TOUR
04.30 - Bottlecap @ Escobar, Århus, DK
05.02 - Bottlecap @ Hummel´s Eck, Flensburg, DE
05.03 - Bottlecap @ Josten Cafe & Bar, Schleswig, DE
05.04 - Bottlecap @ Rathausbunker, Kiel, DE
05.07 - Bottlecap @ Shelter, Wien, AT
05.08 - Bottlecap @ Stadtwerkstatt, Linz, AT
05.09 - Bottlecap @ Club Wakuum, Graz, AT 
05.10 - Bottlecap @ Rote Gogl, Bad Waltersdorf, AT
05.11 - Bottlecap @ Kilele Music Cafe, Kecskemet, HU
05.12 - Bottlecap @ Gozsdu Manó Klub, Budapest, HU
05.13 - Bottlecap @ Music Bar Jam, Opava, CZ
05.14 - Bottlecap @ Plan B Café, Ostrava, CZ
05.15 - Bottlecap @ Rock OK, Bratislava, SK
05.16 - Bottlecap @ Subway to Peter, Chemnitz, DE
05.17 - Bottlecap @ Ballonfabrik, Augsburg, DE
05.18 - Bottlecap @ Dazzle Danzclub, Berlin, DE

05.08 - Dystra Li @ Vårskrik, Lindesberg
05.09 - Röda Hund @ Vårskrik, Lindesberg
05.10 - Civil Olydnad @ Vårskrik, Lindesberg

BERNARD ET BIANCA - THE BALTIC TOUR
05.14 - Stockholm @ Debaser, Slussen
05.16 - Tallinn @ Kodu Baar
05.17 - Tartu @ Genialistide Klubi
05.18 - Riga @ Bar I Love You
05.19 - Kaunas @ Punto Jazz Palepe
05.20 - Vilnius @ TBA
05.21 - Palanga @ Vila Ramybe

MIND FOX + GOBI BEAR - ANIMAL ZOO TOUR
05.24 @ Knarrholmen, Göteborg, SE
05.25 @ Kontoret, Uddevalla, Se
05.28 @ JuMe Café, Kiel, DE
05.29 @ Dazzle Danzclub, Berlin, DE
05.30 @ Kulturpalast, Hannover, DE
05.31 @ Mukkes, Leeuwarden, NL
06.01 @ Der Bliksem, Den Helder, NL
06.04 @ Rock Café, Leuven, BE
06.05 @ Rogers Café, Belfort, FR
06.06 @ Lakroche, Lyon, FR
06.07 @ Shamrock, Goetzenbruck, FR
06.08 @ Terminus Brasserie - Sarragueminus, FR
06.09 @ Artopie, Meisenthal, FR 
06.12 @ Pooca Bar, Hamburg, DE
06.13 @ Mellemrummet, Copenhagen, DK
06.14 @ Kajskjulet, Halmstad, SE
06.15 @ Sticky Fingers, Göteborg, SE

06.06 - Bernard et Bianca @ Picknickfestivalen, Göteborg
06.06 - Disaster in the Universe, NO @ Picknickfestivalen, Göteborg
06.06 - Alise Joste, LV @ Picknickfestivalen, Göteborg
06.07 - Alise Joste, LV @ Kajkanten, Uddevalla
06.07 - Alise Joste, LV @ Bryggan, Hjo
06.08 - Alise Joste, LV @ Café Mic, Vänersborg
06.27 - Bone Man, DE  @ Torsdagsallén, Borås
06.28 - Bone Man, DE, Taikes, Lack of Loud @ Bastionen, Uddevalla
06.29 - Bone Man, DE, Taikes, Lack of Loud @ TBA, Göteborg

07.19 - Gust @ Geggan Festival, Lerdala, Skövde
07.26 - The Tapes, Bernard Et Bianca, Kattegatt @ Snuss Stock Festival, Stenungsund
07.26 - The Bongo Club @ Uddevallakalaset
07.27 - Bottlecap, Olles Fightclub, The Bongo Club @ Snuss Stock Festival, Stenungsund
07.27 - Bernard Et Bianca + The Tapes @ Uddevallakalaset

CIVIL OLYDNAD @ EUROPE
08.08 @ Köpi, Berlin, DE
08.09 @ Music Bar Jam, Opava, CZ
08.10 @ Ffud Fest, Bratislava, SK
08.11 @ Deja Vu, Gorlice, PL

08.16 - Dorena @ Dragonfly Festival, Falköping
08.17 - Dorena @ Vågen, Lindesberg
08.30 - Speed of Light @ Uddevalla Solid Sound, Uddevalla
08.31 - Bernard Et Bianca, In i Dimman @ Uddevalla Solid Sound, Uddevalla 
08.30 - In i Dimman, Skillnicker @ Nossebro Rock Festival
08.31 - Dorena, The Bongo Club @ Nossebro Rock Festival

HOUSE OF TREES + COLIN MACLEOD, UK @ SWEDEN
09.04 @ Yaki Da, Göteborg
09.05 @ Sällskapet, Skövde
09.06 @ Kontoret, Uddevalla
09.07 @ Live at Heart, Örebro
09.08 @ Henriken, Oslo, NO

09.06 - Battle @ Hillstreet, Lindesberg
09.06 - Bottlecap @ Live at Heart, Örebro
09.07 - Battle, DK, Bernard Et Bianca @ Live at Heart, Örebro

WOSLOM, BR @ SCANDINAVIA
09.17 @ Escobar, Århus
09.18 @ Hillstreet, Lindesberg
09.19 @ Café Mic, Vänersborg
09.20 @ 128 A, Göteborg
09.21 @ Bastionen, Uddevalla

09.27 - Skillnicker @ Musiker Mot Rasism, Kontiki, Göteborg

10.11 - The Bongo Club @ Röda Rummet, Skövde
10.12 - The Bongo Club @ Klubb Ba'Rock, Lindesberg

10.31 - The Shy Lips @ Uddevallakassetten, Uddevalla
11.01 - The Tapes @ Uddevallakassetten, Uddevalla
11.01 - Sibyl Vane EE @ Röda Rummet, Skövde
11.01 - House of Trees @ Sørveiv, Kristiansand, NO
11.02 - Sibyl Vane @ Uddevallakassetten, Uddevalla
11.02 - House of Trees, Colin Macleod, Battle @ Benny's Rockhouse, Kristiansand, NO

AMRITA @ EUROPE 
11.08 @ Südbahnhof, Chemnitz, DE
11.09 @ Muggefug, Cottbus, DE
11.10 @ Café Wagner, Jena, DE
11.11 @ Korba, Katowice, PL
11.12 @ Bazylla, Poznan, PL
11.13 @ Bambi Galore, Hamburg, DE
11.14 @ The Cave, Amsterdam, NL
11.15 @ Kamikaze, Mechelen, BE
11.16 @ Gasolina, Waregem, BE
11.17 @ Klup Bananas, Groningen, NL

BERNARD ET BIANCA @ EUROPE
11.13 @ Café Video, Gent, BE
11.14 @ Le Pop In, Paris, FR
11.15 @ Le Baraka, Clermont-Ferrand, FR
11.16 @ Shamrock, Goetzenbruck, FR
11.17 @ Terminus Brasserie, Sarragueminez, FR
11.19 @ Bla, Bonn, DE
11.20 @ Süedstadt, München, DE
11.21 @ Club WaKuum, Graz, AT
11.22 @ The Hot Rod, Oberalm HU
11.23 @ Café Concerto, Wien, AT

ONE INCH GIANT @ EUROPE
11.21 @ KB18, Köpenhamn, DK
11.22 @ Rathausbunker, Kiel, DE 
11.23 @ Mukkes Musikcafé, Leeuwarden, NL
11.24 @ Gasolina, Waregem, BE
11.25 @ The Waterhole, Amsterdam, NL
11.26 @ Subway to Peter, Chemnitz, DE 
11.27 @ R33, Budapest, HU 
11.28 @ Kiele Music Café, Kecskemét, HU 
11.29 @ Roter Gugl, Bad Waltersdorf, AT 
11.30 @ Jaguar, Vezsprem, HU

11.22 - Mind Fox @ Röda Rummet, Skövde
11.23 - Mind Fox @ Novemberfestivalen, Lindesberg 

-------------------------------------------------------
// SHOWS 2012 // KONZERTEN 2012 // SHOWS 2012 //
-------------------------------------------------------

03.30 - Johan Lööw @ Stinsen, Mellerud
04.21 - Get Your Gun, DK + The Tapes @ Vansinnet, Göteborg
04.22 - Get Your Gun, DK + Speed of Light @ Bastionen, Uddevalla
04.27 - Dying For Some Action @ Side B, Lissabon, PT
04.28 - Dying For Some Action @ SWR-Fest, Barrosellas, PT

05.11 - House of Trees @ Tirana Ekspres, Tirana, AL
05.12 - House of Trees @ Rock The Block, Tirana, AL
05.17 - Dorena @ Jazzhuset, Göteborg
05.17 - Woslom, BR, Hunted Scriptum, PT, Mindghost @ Arena XI, Alingsås
05.18 - Woslom, BR, Hunted Scriptum, PT @ Stenhuset, Göteborg
05.19 - Woslom, BR, Hunted Scriptum, PT @ Bastionen, Uddevalla
05.25 - Bottlecap, Bernard et Bianca, Johan Lööw, The Stomping Academy, Frozen Iller, Skillnicker, Forget @ Kullenfestivalen, Skara
05.26 - The Tapes @ Knarrholmen, Göteborg

06.08 - Obliq, The Tapes @ Mingel i Mark, Kinna
06.15 - Dying For Some Action @ Metaltown, Göteborg
06.16 - Sciense of Demise + Barricade + Ammotrack @ Metaltown, Göteborg
06.16 - Dying For Some Action @ O'learys, Skövde

07.07 - Bernard et Bianca @ Oscars, Fredrikstad, NO
07.26 - Disaster in the Universe, NO @ Krokstrandsfestivalen, Strömstad
07.27 - Oholics @ Månefestivalen, Fredrikstad, NO
07.27 - Disaster in the Universe, NO @ Snuss-Stock Festival, Stenungsund
07.28 - Disaster in the Universe, NO @ Uddevallakalaset
07.28 - Obliq, The Berndt, Adoo @ Snuss-Stock Festival, Stenungsund

08.04 - Obliq @ Refshalen Festival, Köpenhamn, DK
08.04 - The Stomping Academy @ KAOS, Mellerud
08.16 - House of Trees @ Hausenschaukel, Hamburg, DE
08.18 - House of Trees @ Copenhagen Songwriters Festival, Köpenhamn, DK
08.22 - Los Explosivos, MX @ Café Mic, Vänersborg
08.31 - Johan Lööw & Impulserna @ Solid Sound, Uddevalla

09.01 - Obliq @ Solid Sound, Uddevalla
09.08 - Sterile Hermaphrodite @ Bunkerfest, Tirana, AL
09.09 - Ben Salter, AU + Mixtune for Cully, DK @ Vansinnet, Göteborg
09.09 - Sterile Hermaphrodite @ Tirana Ekspres, Tirana, AL
09.10 - Sterile Hermaphrodite @ Si n'Shpi, Tirana, AL
09.28 - House of Trees @ Freguez, Viana do Castelo, PO
09.29 - House of Trees @ Stadium Bar, Barcelos, PO 
09.30 - House of Trees @ Aenema Café, Braga, PO

10.01 - House of Trees @ M-Day, Braga, PO
10.06 - Elias Bolander @ Elinorspelen, Efterfesten, Uddevalla
10.31 - Death by Armborst @ Musikhuset Repan, Skövde
11.09 - Dying For Some Action + Bottlecap @ Sørveiv, Kristiansand, NO
11.24 - Floyd Ensemble plays The Wall @ Världskulturmuseet, Göteborg

12.01 - Strindbergs + Johan Lööw & Impulserna @ Klubb X, Falköping

HOUSE OF TREES + UTTER, PT - SCANDINAVIA & THE BALTICS
10.31 @ Pustervik, Göteborg med Bernard et Bianca
11.01 @ Freja, Skövde med Bernard et Bianca
11.02 @ Spira, Jönköping
11.03 @ Sunkträsket, Gislaved
11.04 @ Hillstreet, Lindesberg
11.05 @ Café Peace & Love, Borlänge
11.07 @ Klubi, Åbo, FI
11.08 @ Secret Show, Helsingfors, FI
11.09 @ Kodu Baar, Tallinn, EE
11.10 @ Bar I Love You, Riga, LV
11.11 @ Underground Pub, Kaunas, LT
11.12 @ Loftas, Vilnius, LT

HEMMAPLAN FEAT. ADOO, ANOYA, AYOUB, MARUS
11.07 @ Världskulturmuséet, Göteborg
11.08 @ Dalaberg, Uddevalla
11.09 @ Ryds Fritidsgård, Skövde
11.10 @ Italiabaren, Lidköping

DYING FOR SOME ACTION - ONE LEGGED WHORE TOUR
11.16 @ Alhambra, Oldenburg, DE
11.17 @ La Datscha, Potsdam, DE
11.18 @ Klub Fabrika, Poznan, PL
11.20 @ Submarine Club, Litvinov, CZ
11.21 @ Suway to Peter, Chemnitz, DE
11.22 @ Cross Club, Prague, CZ
11.23 @ Jatka Club, Vsetin, CZ
11.24 @ Metroclub, Sálá, SK
11.25 @ Underground, Kromeriz, CZ
11.27 @ Crazy Mama, Budapest, HU
11.28 @ Mochvara, Zagreb, HR
11.29 @ Shelter, Vienna, AT
11.30 @ Club Wakuum, Graz, AT
12.01 @ Ballonfabrik, Augsburg, DE
--------------------------------------------
INFO
Vi på KulturUngdom arrangerar nästan aldrig konserter i eget namn, men vi samarbetar desto hellre och mer med de som gör detta. Här listar vi upp alla de konserter som äger rum där vi varit inblandade på ett eller annat sätt. En del har vi bokat och en del gäller bara tips på bra akter från föreningen som vi förmedlat. 

Mejl: mattias@kulturungdom.se 

LOGGA IN - BLI MEDLEM